Změny v šatníku i bez výdajů 1

satnik_1Jistě každá z Vás, milé dámy, záviděla alespoň jednou (…kdyby jen jednou!) některé z Vašich kolegyň, přítelkyň nebo i jen kolemjdoucí slečně, která byla jednoznačně „in“ a měla všemožné výstřelky dnešní módy. Říkaly jste si, „kde na to asi vzala“ a „ta se má, stále má něco nového“. Možná jste jen okomentovaly její báječnou postavu a povzdechly jste si nad tím, že Vy si něco takového vzít nemůžete. O postavě někdy příště, ale nyní bych Vám ráda dala pár tipů na zpestření Vašeho šatníku. Pokud umíte šít, máte vyhráno. Pokud ne, jistě se najde nějaká šikovná babička, kamarádka, tchýně nebo sousedka, případně zajděte ke švadleně.

Nemusíte vykoupit půlku města, abyste vypadaly „jinak“. Buďte důvtipné, nepatřete mezi „průměrné“ ženy, které jednoduše šatník každý rok obmění. Pokud to Vaše finance dovolují (a partner se s vámi kvůli tomu nerozejde), pak nakupujte o sto šest. Ale má to nějakou hodnotu? O to se pochopitelně dnešní trh snaží – prodávat stále dokola nejnovější trendy, po kterých už za půl roku neštěkne ani pes. K čemu Vám jsou pak kalhoty za tři tisíce, které jsou sice stále nádherné, nicméně se už přeci dávno (naposledy vloni!) nenosí? Pochopitelně záleží na každé z Vás, jaký styl nosíte. Pokud patříte mezi „klasiky“, máte vyhráno.

satnik_2Ale dostaňme se k několika příkladům. Jste znuděny svým černým sakem, které vypadá obyčejně, nemá žádný náboj, každý ho na Vás viděl už snad stokrát? Velmi jednoduchým a především efektivním řešením je ustřižení límce, čímž vznikne otevřený, hladký výstřih do „V“. Po jeho okraji můžete našít perličky různých tvarů, vznikne jakási „bordura“. To samé můžete udělat s klopami. Samotné sáčko se zkrátí k polovině boků (předpokladem je, že se jedná o mírně projmuté sako). Touto změnou vznikne velmi elegantní sáčko, které si můžete vzít do divadla, na večeři i na jinou příležitost. Hodí se k pouzdrovým šatům, rovným i rozšířeným kalhotám nebo úzké sukni.

satnik_3Klasickou košili (letos letí především bílá a červená) změníte na romantickou s kanýrky tak, že odpářete límec i postranní lemy s knoflíky a dírkami, v bytovém textilu zakoupíte již hotový kanýrek ve stejné barvě a přišijete ho kolem dokola, tedy tam, kde býval límec a zároveň po stranách, kde bývalo zapínání. To nyní můžete vyřešit například našitím šňůrky v úrovni prsou (v tomto případě můžete našít kanýr i na celou spodní část halenky) nebo překřížením obou dílů a vázáním vzadu. Fantazii se meze nekladou.

satnik_4Obyčejné jednobarevné kalhoty rovného střihu můžete obměnit postraními rozparky (to zvládne opravdu každá z Vás), případně i pošitím rozparků a konce nohavic korálky nebo přicvaknutím nýtů. Můžete aplikovat i na boční švy nebo naopak jen tam. Jednobarevná trička pozměníte nalepením, našitím, či připevněním různých korálků, nýtů, nášivek a podobně. Stále se nosí aplikace ve výši prsou a především pak tvary jako hvězdy, srdce, nápisy a podobně. I tato úprava je velmi jednoduchá a finančně nenáročná. Jste-li nositelkou kostýmků a sako si v práci nesundaváte, můžete použít místo halenky obyčejný, hezký šátek menšího rozměru. Připevníte ho na ramínka podprsenky nad úroveň prsou obyčejnými zavíracími špendlíky. Pochopitelně se ale nesmíte svléci.

Ze starších, elastických triček můžete udělat módní tričko bez rukávů. Ustřihnete ho pod rukávy, čímž vznikne pruh, který stačí zapošít. Máte-li větší prsa, doporučuji podprsenku bez ramínek, případně ramínka silikonová. S klasickou podprsenkou používejte jen pod sako či svetřík.

Milé dámy, doufám, že jste se inspirovaly a že jsem Vás svými tipy potěšila.

Vaše vizážistka

Lucie HUBER