Rozhovor pro web PrettyPlump.cz

Rozhovor pro server prettyplump.cz – celý rozhovor naleznete zde.

LU-pretyplump

Lucie Dolejší je profesionální vizážistka. Jak sama říká, svoji práci miluje. O tom svědčí i to, že před dvěma lety založila blog, kde se snaží radit ženám krev a mlíko, jak být krásná. Na jejím blogu najdete spoustu takových užitečných rad. Na youtube zase můžete zhlédnout už úctyhodných 100 jejích videí na různá témata krásy a módy pro plnoštíhlé.

Kam směřujete? Co chcete ženy naučit?
Svými aktivitami směřuji především k tomu, aby se ženy měly rády. Takové jaké jsou. Bez ohledu na velikost oblečení. Bez ohledu na věk, rodinný stav, váhu a počet dětí. Snažím se, díky své profesi, už mnoho let ženám ukázat, že nejdříve musí milovat samu sebe, aby je mohli milovat i druzí. Poslední dva roky se ale právě věnuji především i ženám, jako jsem já. Těm, které nemají ideální váhu ani míry a přesto chtějí být samy sebou. Chtějí být krásné.

Jak se podle vás společnost kouká na plnoštíhlé ženy?
Myslím, že záleží na úhlu pohledu. Také na zemi, ve které člověk žije. Na tom, kým se cítíme být my ženy samy. Dospělá žena, myslím, už dnes velmi dobře chápe, že z naprosté většiny jsou časopisy výtvorem photoshopu. Ale mladé slečny mají i doteď pocit, že když nemají velikost 32, jsou tlusté. A to je otřesné. Dokud toto nezmění svět módy a návrháři, kteří upřednostňují chodící ramínko na šaty, místo pěkně tvarované ženy, asi se to příliš nezmění.

Setkala jste se vy osobně někdy s diskriminací či útoky kvůli vaší postavě?
Osobně ne. Určitě je mnoho lidí, co si myslí své. Hlavně ti, co jsou přesvědčení, že přes velikost 36 „nejede vlak“.Já si ale myslím, že umím svá kila nosit. A to je to nejdůležitější. Když má člověk cit pro módu, zaujmete i někoho, kdo sám nosí malou velikost. Móda není o štíhlosti, ale o umění kombinovat. Sice obdivuji všechny odvážné ženy, které si obléknou cokoli, bez ohledu na svou velikost, ale myslím, že každá žena by měla slovíčko „vkus“ mít ve svém slovníku. 😉

Co podle vás u nás chybí pro ženy s XL velikostmi?
Dodnes nerozumím tomu, proč v naší zemi, kde je tak ohromný potenciál, je tak málo XL agentur, modelek, prodejců oblečení atd. Proč? Znám nádherné ženy, které mají kypré tvary a díky nimž by si i běžné „baculatější“ ženy vybraly v katalogu, nebo na XL figuríně v obchodě, něco pěkného na sebe. K čemu je katalog oblečení s nabídkou XXL, když je v tom vyfocena modelka s velikostí 38? Především tu ale chybí větší výběr oblečení. Ano, je to mnohem lepší, než dříve a já si třeba nestěžuji, protože vím, kam zajít. Ale obecně je na našem trhu velmi malá nabídka. A to především odvážnějších a extravagantnějších kousků. Výrobci by se jaksi měli zaměřit na to, že ne každá baculka je usedlá, šedesátiletá paní. Tristní mi to připadá především u nabídky plavek a prádla.

Může být podle vás i žena kyprých tvarů krásná? Jak byste definovala krásnou ženu?
O tom snad netřeba pochybovat. Každá žena může být krásná! Stačí se umět nalíčit, učesat, obléknout a mít se ráda. Celkem stručný recept, myslím. Krásná žena je pro mě taková, která si umí sama sebe vážit. Taková, která zná své kvality. Sebejistá bytost, která zná své ženské zbraně. Žena, která se umí zasmát sama sobě a brát život s nadhledem. A když dojde do bodu, kdy už se sama sobě nelíbí, udělá něco pro to, aby se zas líbila. Tohle vše je přeci v našich rukách. Tělo máme jen jedno. Rodí děti, nosí těžké tašky, pracuje, sportuje, relaxuje, užívá si. A my ho můžeme mírně změnit. Ale musíme ho přijmout takové, jaké ve své podstatě je. Žena může být krásná v jakémkoli věku. Krásná žena má krásu v očích. Ne v pevném poprsí.

Držela jste či držíte diety? Jaký máte k tomu postoj?
Držela jsem desítky diet. I mě, jako mladou holčinu, doháněly časopisy a dokonalé modelky k časté potřebě hubnout. Zkusila jsem kdysi snad všechno, co kdy kdo napsal a doporučil. Včetně léků na hubnutí, které mi málem urvaly srdce a dostaly mě do podivného stavu zdrogovaného člověka. A nechci raději domýšlet, co vše mi ještě mohly způsobit. Nikomu nedoporučuji hazardovat s vlastním zdravím a užívat jakékoli léky bez doporučení lékaře! Teď jsem zvyklá už mnoho let zdravě jíst. Téměř vůbec nejím českou kuchyni, jím především bílé maso, ryby, zeleninu, vlákninu, piju pouze vodu. Nikdy jsem nebyla štíhlá, ale vždycky jsem měla pěknou, souměrnou postavu. Kila navíc mi nikdy nevadila, protože jsem se hýbala, zdravě jedla a lékařské výsledky jsem měla bezvadné.

Co plánujete do budoucna?
Mám mnoho plánů. Jen netuším, kdy je stihnu všechny zrealizovat. 😀 Plánuji napsat knihu, otevřít jednou retro kavárnu a čajovnu s knihovnou, založit modelingovou XL agenturu, otevřít second hand s krásnými a odvážnými kousky pro baculky, pořádat vizážistické kurzy, vytvořit si nádherný, velký ateliér, kde budu moct šít, navrhovat, malovat a tvořit vše, co tolik miluji. Ale když se podívám do reálnější budoucnosti, tak jsou to nějaké dobročinné projekty v oblasti mé profese vizážistky, videa, která bych zase ráda směřovala přímo baculkám, a v plánu mám s kolegyní i speciální víkend věnovaný pořádným českým holkám.Pak se rýsují ještě nějaké další projekty, ale o těch bych nerada dopředu mluvila.

Co byste vzkázala našim čtenářkám?
Všem ženám bych vzkázala, aby milovaly sebe samu. Každá z vás je krásná. Každá může být krásná. Radujte se z každého dne, který tu je. Radujte se z maličkostí. Z rosy, z dobré kávy, z obrázku od vašich dětí, z duhy. Užívejte si. Nečekejte na to, až bude správný čas. Kupte si nové boty, prádlo nebo třeba jen náušnice. Potěšte svou mysl. Kupte si kytici tulipánů. Namalujte si obraz. Zajděte si ke kadeřníkovi nebo na masáž. Dejte si voňavou vanu s mnoha svíčkami a sklenkou sektu. Prostě udělejte to, na co právě teď máte chuť. Proč? A proč ne? Žijeme jen jednou. A život se má prožít, ne přežít. Život je krásný. Když si ho krásný uděláme.

Carpe diem, milé dámy!

Foto: budtesamisebou.cz

Za rozhovor děkuje Naďa Vávrová