Novoroční předsevzetí – mít či nemít…?

A je po vánocích…

Najednou, jako by ani nebyly….dárky už leží uklizené ve skříních, visí na věšácích nebo zdobí naše krky, ruce a uši. Stromeček začal opadávat, adventní věnec už má také své lepší časy ty tam. Zkrátka veškerý ten shon, který byl kolem vánoc, pečení cukroví, nekonečné běhání po obchodech, mytí oken a přípravy skončily a my se můžeme zase zhluboka nadechnout.

A teď možná přemýšlíte, jak ten nový rok začít. Dáváte si novoroční předsevzetí…?

Letos konečně zhubnu. Usmířím se s tchýní. Přestavím byt. Omluvím se sestře, že jsem jí před lety převzala přítele a poprosím jí, ať mi konečně odpustí. Začnu cvičit. Budu se učit cizí jazyk. Po deseti letech se odhodlám k tomu, abych svěřila babičce, že opravdu nechci každý rok troje nové, pletené ponožky. Naučím manžela balit dárky a poprosím ho, aby mi alespoň jednou v životě věnoval něco jiného než ten stále stejný parfém. Definitivně přestanu kouřit. Konečně se naučím na počítači. Najdu si lepší práci. Rozejdu se s přítelem alkoholikem a začnu konečně žít. Naučím se lyžovat.

Já to dokážu. Tenhle rok to konečně dokážu.

Připadá vám něco z toho malinko či více povědomé? Také se rok co rok pokoušíte dát si nějaké předsevzetí a pak jste zklamané samy nad sebou, že jste to nezvládly?

Osobně si myslím, že to, co je v životě skutečně důležité je, abychom byly samy se sebou spokojené. Spokojené a vyrovnané. Šťastné. Seberealizované. Nebudou pak s námi spokojení a šťastní i ti, co žijí s námi? Zkuste popřemýšlet, zda se tak cítíte. A pokud ne, tak proč.

Udělejte si inventuru. Samy v sobě. Chybí Vám něco ke štěstí? A co? Je to něco, bez čeho nechcete žít nebo je to jen něco, po čem toužíte? Zkuste za tím jít. Zkuste si to štěstí vydobýt samy. Buďte konečně samy sebou.

Žijeme jen jednou, proto bychom měly žít spokojeně. Deptá vás šéf v práci? Najděte si jinou. Vadí vám kila navíc? Nebo jste šťastná, jaká jste a jen okolí vás k něčemu nutí? Dělejte věci pro sebe, ne pro ostatní. Zajděte si zacvičit nebo zatančit, protože vás to učiní šťastnou. Ne proto, že tchýně vám neustále nadává do otesánka.

Dělejte věci proto, že vy to tak cítíte. Proč byste si nezašla sama do kina nebo s kamarádkou do divadla? Proč byste se nenaučila cizí řeč, nenechala si ostříhat vlasy nebo nezačala ve čtyřiceti jezdit na in-linech? Když vám po tom je, udělejte to! Zkuste po té inventuře vlastního já udělat podtrženou čáru a napsat si, co byste mohla dělat lépe. Pro sebe, pro děti, pro rodinu. Trávit více času s dětmi, vzít manžela na výlet nebo zajet častěji za starou babičkou…

Nečekejte na další rok a další předsevzetí.

A pokud si ho dáte, co zkusit za jeho splnění odměnu? Co třeba, když přestanu kouřit, koupím si za odměnu ten zlatý prstýnek, po kterém tak toužím…

Buďte šťastné, krásné, usměvavé, seberealizované a hlavně samy sebou, milé dámy. S předsevzetím i bez něj. Mnoho štěstí, zdraví a spokojenosti vám přeje

Vaše vizážistka

Lucie DOLEJŠÍ