Masáže – co nám přináší a kdy mohou naopak ublížit…

Milé čtenářky,
tentokrát se budeme věnovat masážím. Masáž je stará jako lidstvo samo a patří mezi nejstarší léčebné postupy.

Kde či kdy vlastně masáž vznikla?
Již 5000 let př.n.l. pocházejí nejstarší zprávy o masáži a to z Egypta, Číny, Japonska, Říma a Řecka.
Původ slova masáž vznikla nejspíše z řeckého slova „massé“, latinského „massa“, arabského „mas“ či hebrejského „mašeš“, což znamená mačkati, hnísti.

masaz_1Co je masáž?
Masáž je speciální procedura využívána především k posílení organismu, ke zvýšení výkonnosti nebo k osvěžení po fyzické i psychické námaze, k upevnění tělesného a duševního zdraví a ke zlepšení celkového vzhledu člověka.
Již minuly doby, kdy na masáž chodili pouze nemocní lidé nebo ti, kteří měli problém s pohybovým aparátem. Masáž se v mnohých z nás zapsala jen jako procedura někde v lázních či střediscích.
Masáž ale dnes povznesla svůj význam na zcela jinou úroveň. Každý z nás by si měl udělat čas sám na sebe a investovat do svého fyzického i duševního zdraví.
Nejde tedy jen o to pomoci např. od bolesti zad, nohou a tak dále, ale primární potřeba masáže by měla být někde jinde. Musíme se naučit zastavit, vydechnout a uvědomit si, že život je třeba žít plnými doušky a že naše tělíčko a duše si potřebují také odpočinout. Relaxace a uvolnění jsou také synonymem pro slovo masáž.

masaz_2Jaké jsou účinky masáže?
Uvolňuje a regeneruje svalstvo, zlepšuje podmínky pro činnost svalů a kloubů, usnadňuje odtok zplodin a únavových látek, které vznikají ve svalech po tělesné námaze, a tím se urychluje odstraňování pocitů únavy a bolesti. Dále zlepšuje mízní a krevní oběh, má vliv na nervovou soustavu a působí na tělesný a psychický stav člověka.

Kdy může masáž ublížit?
Nikdy nechoďte na masáž s plným žaludkem, pod vlivem alkoholu nebo psychotropních látek, s infekčním, nádorovým, infekčním či horečnatým onemocněním.
Nechoďte k nikomu, kdo je Vám od pohledu nesympatický nebo kde na Vás prostředí masérny působí negativně. Vy jste zákazník, Vy si vybírejte! Nebojte se otočit na podpatku a říct na shledanou, nikdy se nenechte do ničeho nutit!

masaz_3Masér se Vás vždy musí při první návštěvě zeptat na Váš zdravotní stav. Nechte si ukázat certifikát na masáž, na kterou se chystáte.

Velký pozor si dejte při lymfodrenáži, která ovlivňuje celý lymfatický systém! Každé lymfodrenáži (ruční či přístrojové) musí předcházet tzv. Bazální ošetření krku. Toto bývá ve většině salonů, kde se aplikují „nafukovací kalhoty“ zcela opomíjeno! Následky mohou být vážné!
Vždy si toto ošetření, které má za úkol „vypustit“ nejdříve uzliny krku, nadklíčku a podklíčku vyžádejte! Také si pamatujte, že kosmetičky nemají, dokonce nesmějí tyto přístroje obsluhovat.

Ať už se jedná o masáž zad, nohou, celého těla, hlavy či obličeje, zkuste si ji maximálně užít. Vypněte mozkové závity a myslete jen na prožitek. Uvidíte, že budete jako znovuzrozené!
Mnoho obohacení a krásných zážitků přeje

Vaše vizážistka

Lucie DOLEJŠÍ